Szkoła  Podstawowa  nr 2  w  Pruszkowie  przyjęła  swoich  pierwszych uczniów 3 września 1984r., a 19 grudnia 1986r. otrzymała imię Urho Kalevi Kekkonena i sztandar.

Pierwszym dyrektorem szkoły, tym który przygotowywał budynek i jego otoczenie, była Pani Wiesława Lubańska.

W roku szkolnym 1989/1990 funkcję dyrektora objęła Pani Teresa Wądołkowska.

Od roku 1990 do końca sierpna 2011 roku  dyrektorem szkoły był Pan Tadeusz Powązka.

16 października 2007r. nastąpiła zmiana imienia szkoły. Naszym patronem został wielki przyjaciel wszystkich dzieci i młodzieży Kornel Makuszyński. W tym uroczystym dniu otrzymaliśmy także nowy sztandar.

Z początkiem kolejnego roku szkolnego 2011/2012 funkcję dyrektora szkoły powierzono Pani Beacie Zawadce. Pełniła ją ona do końca sierpnia 2014r.

Kolejnym dyrektorem szkoły 1 września 2014r. został Pan Marek Śrębowaty.

W ciągu trzydziestu lat istnienia nasza szkoła i jej uczniowie osiągali zawsze znaczące sukcesy, podnosili poziom nauczania i znaczenie w społeczności szkolnej Pruszkowa. Imprezy rodzinne, spotkania świąteczne i okolicznościowe, dyskoteki i pikniki budują pozytywne relacje społeczności klasowej.

Nasza „dwójka” od samego początku istnienia na Osiedlu Staszica w Pruszkowie zaczęła tworzyć pewne zwyczaje i tradycje, m.in.: „Ślubowanie klas pierwszych”, „Sprzątanie Świata”, „Rodzinny Dzień Wiosny”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Festiwale Nauki”, „Dzień Dziecka”.

Udział uczniów, rodziców i nauczycieli w tych działaniach integruje całe środowisko szkolne, wyzwala inicjatywy, pozwala prezentować uczniowskie zdolności i zainteresowania.